Крапец-Последното спокойно кътче на Българското Черноморие Форуми Крапец-Последното спокойно кътче на Българското Черноморие
ЗА СЕЛО КРАПЕЦ    НАСТАНЯВАНЕ В КРАПЕЦ    ФОТОГРАФИИ ОТ РЕГИОНА    ПТИЦИТЕ    ШАБЛА
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене    Регистрирайте сеРегистрирайте се  ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Дуранкулашкото езеро изтича в морето

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Крапец-Последното спокойно кътче на Българското Черноморие Форуми -> Дуранкулашко Езеро
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
krapets.com



Регистриран на: 01 Яну 1970
Мнения: 50

МнениеПуснато на: Пет Окт 27, 2006 4:25 pm    Заглавие: Дуранкулашкото езеро изтича в морето Отговорете с цитат

На 17 октомври РИОСВ-Варна установи, че в защитената местност "Дуранкулашко езеро" е пропаднало хидротехническото съоръжение за изпускане на езерните води и изтича вода от езерото към Черно море. Предполагаемата причина е подкопаване на съоръжението от езерните води, в следствие на което се е разрушила бетоновата основа. На около 2 метра е пропаднала каменната стена, която разделя морето от езерото. Ширината на водния поток е около 6 метра на дълбочина около 1 метър. Съгласно плана за управление на Дуранкулашкото езеро, изпускането трябва да се осъществи при достигане на най-високо водно ниво само през периода февруари - март и през месец юли.



Скъсаната дига на Дуранкулашкото езеро все още не е възстановена и водата от езерото продължава да изтича към морето. Еколози сериозно предупреждават, че ако никой не предприеме сериозни мерки рибата ще измре и предстои екокатастрофа. От Министерството на околната среда и водите съобщиха вчера, че министър Джевдет Чакъров ще съдейства за намиране на средства за възстановяване на пропадналата дига. По разпореждане на министър Чакъров експертна комисия ще оцени щетите и ще му представи протокол. В комисията участват експерт по биоразнообразието, финансов експерт от РИОСВ-Варна и хидроинженер от Басейнова дирекция-Варна, както и експерти от община Шабла, която е собственик на хидротехническите съоръжения и отговорна за възстановяването на дигата.

Още на 17 октомври от РИОСВ- Варна са дадени предписания на община Шабла, в качеството й на собственик на хидротехническите съоръжения, да предприеме незабавни действия по отстраняване на повредата на съоръжението.

През 2003 г. българо-швейцарското дружество за опазване на околната среда е изградило две диги на Дуранкулашкото езеро, като стойността на двата обекта е 70 хил. лв. Целта, с която са изградени съоръженията, е да пречистват водите на езерото. През специални шлюзове водата се оттича в морето, а езерните басейни се пълнят отново от извори. Проблемът може да бъде разрешен единствено, ако дигата бъде възстановена. В противен случай рибата остава на повърхността на езерото и при минусови температури измира, предупреждават еколози.

Ива Димитрова
в-к Монитор

снимки
krapets.com


Последната промяна е направена от krapets.com на Чет Апр 23, 2009 9:57 am; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
krapets.com



Регистриран на: 01 Яну 1970
Мнения: 50

МнениеПуснато на: Пет Ное 24, 2006 3:38 pm    Заглавие: 42 хил. лева за дигата на Дуранкулашкото езеро Отговорете с цитат

42 хиляди лева отпуска министерството на околната среда и водите за възстановяване дигата на Дуранкулашкото езеро. Това съобщи директорът на „Гражданска защита „ – Добрич инж. Живко Гочев.

Припомням през октомври, контролна проверка от охраната на северните защитени територии към РИОСВ –Варна установи, че дигата на Дуранкулашкото езеро е пропаднала и към морето изтича вода.

Тогава министърът на екологията Джевдет Чакъров обеща да съдейства за намиране на средства за възстановяване на пропадналото хидротехническо съоръжение.

Дарик радио-Добрич
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
veselin vlashev



Регистриран на: 09 Яну 2007
Мнения: 4
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Яну 09, 2007 3:39 pm    Заглавие: Относно източването на Дуракулашкото езеро Отговорете с цитат

Дуранкулашкото езеро или както го наричат местните хора(гьола) се източваше в предни години много рядко. Това се налагаше само тогава,когато нивото на водата се покачва в такива граници,че става изключително трудно, рибата обитаваща езерото да се размножава. Това съоръжение което е дадено на снимката до преди няколко години не съществуваше в този си вид.Падналата стена на снимката в същност преставлява част от съоръжение,което бе построено в началото на 60-те години на 20-ти век.Тази местност заедно със съоръжението,разположена между морето и езерото е известна като гарда. В продължение на много години нивото на езерната вода се поддържаше благодарение на някои напоителни земеделски работи,които се извършваха в околността. В много редки случаи се прокопаваше канал към морето за да изтече високата вода. Обикновено цялата тази манипулация протичаше в рамките на няколко дни,като от страната на езерото в канала се поставяше мрежа за да се избегне изтичането и на езерна риба в посока към морето.
След като нивото на езерото се нормализираше този канал се затваряше. Последните няколко години от 2000 г. насам имайки в предвид аномалиите в климата в този район се изляха обилни дъждове. Това обаче,не представляваше опасност от прекомерно увеличаване на водите. По-голямата опасност се създаде от приливната вълна която се спусна по инак сухите дерета,които преминават през селата Дуранкулак и Ваклино. Началото на тези сухи дерета е на десетки километри във вътршността. Подобна приливна вълна е имало в края на 40-те и началото на 50-те години. Може би това е била причината да се изгради този бент,за по лесно регулиране на водното ниво. Проблема е в това,че онзи който е проектирал новият бент,първо е подходил тоста безотговорно, тъй като си е позволил за основа на това уж ново съоръжение да използва останките от онова,строено преди около 45 години,без да се има в предвид динамиката на климата в този район. И сега нека да си го оправя сам.
_________________
мавър
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
veselin vlashev



Регистриран на: 09 Яну 2007
Мнения: 4
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Яну 09, 2007 3:56 pm    Заглавие: По повод мнението на еколозите Отговорете с цитат

В края на статията от в.Монитор се излага мнение на еколозите с каква цел се издигат тези "пречиствателни съоръжения". Действително по дъното на езерото имаше многобройни сладководни извори или както ги наричар местните хора "кайначета''. Преди години тези извори се знаеха от местните хора предимно пастири,чобани,трактористи и рибари. На тези извори можеше да се опита една от най-вкусните води в региона. С течение на годините езерото обрасна с камъш, и тези извори лека по-лека се изгубиха. Сега е много трудно да се намери действащ извор от който може да се пие вода. Преди 15-16 години,когато ТКЗС-тата и АПК-то загинаха,много от хората в близките села си закупиха крави. Този добитък за отрицателно време прочисти обраслите брегове на езерото и изворите отново заработиха. А що се касае за замръзналата риба на повърхността на водата,което е следствие от неоттичането на водата е един може би виц от в.Монитор.
_________________
мавър
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Крапец-Последното спокойно кътче на Българското Черноморие Форуми -> Дуранкулашко Езеро Часовете са според зоната GMT
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


krapets.com © 2009
Translation by: Boby Dimitrov